Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Kontakt: bok.pelnaksiegowosckrakow@gazeta.pl

O fakturze zaliczkowej

Każdy przedsiębiorca ma do czynienia z tzw. zaliczką w momencie, gdy jako sprzedawca za wykonanie danej transakcji kupna-sprzedaży, otrzyma część pieniędzy jeszcze przed jej wykonaniem.

Działając w swojej branży, często spotykamy się z pytaniami przedsiębiorców odnośnie tego, jak udokumentować należy otrzymanie zaliczki.

W związku z tym, postanowiliśmy napisać ten post. Tak więc, aby udokumentować otrzymanie zaliczki, należy sporządzić fakturę zaliczkową, która od tradycyjnej faktury różni się tym, że:
- data sprzedaży jest zamieniona na datę otrzymania zaliczki,
- kwota zaliczki wykazywana jest w kwocie brutto,
- stawka VAT-u musi odpowiadać zamówieniu docelowemu,
- należy w niej zamieścić szczegółowe dane odnośnie zamówienia.

Zaliczkę należy wykazać w odpowiednim rejestrze VAT z datą otrzymania wpłaty bez względu na datę sprzedaży, a także datę wystawienia faktury zaliczkowej. W związku z tym, że zaliczka nie jest przychodem, transakcja zostanie w całości wykazana w dacie ostatecznej sprzedaży.