Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Kontakt: bok.pelnaksiegowosckrakow@gazeta.pl

Ryczałt czy VAT?

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej bardzo często zastanawiają się czy zdecydować się na opodatkowanie ryczałtem czy podatkiem VAT. Warto jednak zdać sobie sprawę, iż przedsiębiorca nie musi wybierać. Są to bowiem dwa różne rodzaje podatków, stąd też nie ma przeszkód by opłacać oba te zobowiązania jednocześnie.


Ryczałt to forma podatku dochodowego, którego wysokość zależy od osiąganych przychodów, a nie jak w przypadku pozostałych form od dochodów. Znaczy to, że przedsiębiorca swoich należności nie może pomniejszyć o koszty uzyskania przychodów.


Wysokość ryczałtu w znacznej mierze zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Zazwyczaj są to jednak stawki znacznie mniejsze niż w przypadku chociażby skali podatkowej.


Przedsiębiorca zobowiązany jest do wyboru jednej z czterech form opodatkowania dochodu. Jednocześnie może zdecydować się na zostanie VAT-owcem lub nie. W przypadku gdy jego dochody nie przekraczają limitu 200 000 złotych może skorzystać ze zwolnienia. Zwolnienie dotyczy także konkretnych rodzajów działalności. W pozostałych przypadkach przedsiębiorca jest bezwzględnie zobowiązany do zarejestrowania swojej działalności do VAT.


Ryczałtowiec może rozliczać się z VAT, a także korzystać ze zwolnienia. Opłacalność tych zabiegów zależy przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności oraz wielkości osiąganych obrotów. Podczas zakładania działalności nie powinno zatem pojawić się pytanie “ryczałt czy VAT?”, a “ryczałt z VAT czy bez VAT-u?”.