Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Długotrwała choroba, a rozwiązanie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie długiej choroby pracownika wydaje się stanowić zagadnienie stosunkowo problematyczne, jednak Sąd Najwyższy objął w tej kwestii jasne stanowisko.
W przypadku długoterminowej choroby pracownika lub też jej częstego występowania pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę, jaka została między nimi zawarta bez konieczności wypowiedzenia oraz co bardzo istotne bez winy pracownika.

Decyzja sądu została uargumentowana dezorganizacją pracy w firmie pracodawcy, który zobowiązany jest do przekazania obowiązków danej jednostki innym pracownikom, co z kolei ingeruje w ich własny cykl pracy.
Tak więc z jednej strony przedsiębiorca zobowiązany jest do zapewnienia choremu zatrudnienia w czasie nieobecności w pracy, z drugiej jednak musi przekazać jego obowiązki pozostałym podwładnym. Z tego powodu długotrwała nawet usprawiedliwiona nieobecność może stanowić uzasadnione rozwiązaniem umowy, ponieważ zawsze odbija się ono negatywnie na działalności pracodawcy.
Bardzo ważne jest jednak indywidualne traktowanie i dokładne zbadanie każdego takiego przypadku.