Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Kontakt: bok.pelnaksiegowosckrakow@gazeta.pl

Ile wynosi podstawa podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży akcji własnych?

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - PCC podlega między innymi sprzedaż akcji własnych. Jaka jest podstawa opodatkowania takiej sprzedaży? Wszelkie kwestie dotyczące naliczania i opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych regulowana ustawą z dnia 9 września 2000 roku. Zasadniczo za umowę sprzedaży i praw majątkowych zaliczyć należy umowy wymienione w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. W artykule 3 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi akcje definiowane są jako papiery wartościowe i jako takie mogą zostać przedmiotem umowy sprzedaży.

W takiej sytuacji zastosować można zasady obrotu akcjami, jakie zawarte są w Kodeksie Cywilnym. Przy umowie sprzedaży kupujący zajmuje się opłaceniem należności z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Jako podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży akcji własnych stanowić będzie wartość rynkowa prawa majątkowego. Określana jest na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania czynności, bez możliwości odliczenia od niej długów i ciężarów.

Jeżeli podatnik w tej sytuacji nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub owa wartość nie odpowiada w ocenie organu podatkowego wartości rynkowej, to podatnik wezwany zostanie do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia w terminie nie krótszym niż 14 dni.