Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Kontakt: bok.pelnaksiegowosckrakow@gazeta.pl

Niepodpisana faktura VAT

Faktura VAT to dokument księgowy potwierdzający zawarcie transakcji. Czy jest ona ważna, jeśli nie zostanie podpisana przez którąś ze stron?

Zgodnie z przepisami, faktura musi zawierać w sobie kilka koniecznych elementów. Zaliczają się do nich między innymi:
- numer kolejny dokumentu,
- data wystawienia,
- data dostarczenia towaru/wykonania usługi,
- nazwa towaru/usługi,
- wartość netto transakcji i jej poszczególnych elementów,
- kwota wszystkich zniżek i opustów,
- stawka podatku
- imiona i nazwiska lub nazwy sprzedającego i kupującego, wraz z numerami służącymi do identyfikacji podatkowej.

Oprócz wymaganych elementów, na fakturze można umieścić też podpis lub pieczątkę, nie jest to jednak obowiązkowe. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie może się jednak okazać przydatne. Jeżeli należności nie zostaną uregulowane przez odbiorcę faktury, to jej wystawca może oddać sprawę do sądu. Podpisana faktura VAT będzie w takim przypadku dowodem, na podstawie którego sąd może wydać nakaz zapłaty.

Podsumowując, faktura VAT nie musi zawierać podpisu. Dopóki znajdują się na niej wszystkie wymagane przepisami elementy, jest pełnoprawnym dowodem księgowym. Podpisana faktura może być bardziej “wartościowa”, jeżeli strony transakcji wejdą na drogę sądową.