Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Kontakt: bok.pelnaksiegowosckrakow@gazeta.pl

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi, który znajdzie się w określonej sytuacji życiowej. Przyznanie urlopu okolicznościowego odbywa się na zasadach wynikających z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Pracownik, który chce otrzymać urlop okolicznościowy musi zwrócić się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca po otrzymaniu wniosku ma obowiązek udzielić pracownikowi tego urlopu.

Długość urlopu okolicznościowego:

  • 2 dni wolnego w przypadku: ślubu pracownika, narodzin dziecka lub śmierci małżonka, dziecka, matki, ojca, macochy lub ojczyma. 
  • 1 dzień wolnego w przypadku: ślubu dziecka, śmierci brata, siostry, teściowej, teścia, babci, dziadka lub osoby, która pozostaje na utrzymaniu pracownika bądź jest pod jego bezpośrednią opieką. 


Pracodawca może zażądać dokumentu uprawniającego pracownika do skorzystania z urlopu okolicznościowego. Dokumentem takim może być:

  • odpis aktu zgonu, 
  • odpis aktu małżeństwa, 
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. 


Z prawa do urlopu nie trzeba korzystać w dniu danego wydarzenia, lecz czas ten musi być powiązany z danym wydarzeniem. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za okres urlopu.


Przeczytaj także ten wpis!