Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Vatowiec a ryczałtowiec


Jak często zdarza się mylić vatowca z ryczałtowcem. Osoby bardziej znające się na księgowości czy działalności gospodarczej nie powinny popełniać takiego błędu. Jednak nie wszyscy są specjalistami w tym zakresie, dlatego w tym poście przedstawimy podstawowe różnice między nimi.

Najczęściej powodem pomyłek jest podobne brzmienie i występowanie kilku stawek podatkowych dla danego typu towarów, usług czy rodzaju działalności. Podstawową różnicę stanowi rodzaj podatku. VAT (płacą go vatowcy) jest podatkiem konsumpcyjnym od sprzedawanych towarów i usług. Natomiast ryczałt zalicza się do podatku przychodowego, czyli płaconego od wysokości uzyskanych przez firmę przychodów (podobieństwo do podatku dochodowego, lecz inna podstawa ustalania wysokości zobowiązania).

Stawki VAT w zależności od rodzaju towaru lub usługi wynoszą 23%, 8%, 5% oraz 0%. W przypadku ryczałtu wysokość stawek zależna jest od przychodu osiągniętego z danego rodzaju działalności gospodarczej. Są to stawki 17%, 8,5%, 5,5%, 3%.

Trzecią różnicę między podatnikami VAT, a ryczałtowcami stanowi sposób rejestracji podstawy wymiaru podatku i jego ustalania. VAT oblicza się odejmując podatek VAT naliczony, od podatku VAT należnego, których wartości ustalone są na podstawie prowadzonej ewidencji zakupu i sprzedaży. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oblicza się, stosując odpowiednią stawkę ryczałtową dla przychodu z działalności, którą obejmuje. Do ustalania tego zobowiązania służy ewidencja przychodów.