Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Umowa śmieciowa


Jedną z największych patologii, która ma miejsce na rynku pracy stanowią umowy śmieciowe. Czym są i skąd ich niechlubna nazwa?
Umowy śmieciowe to umowy cywilnoprawne, a więc regulowane przepisami Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy. Należą do nich umowa zlecenie oraz umowa o dzieło.
To jedne z najczęściej stosowanych umów określających relacje pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. 

Skąd zatem do nich taka niechęć?
To proste. Osoby “zatrudnione” na podstawie takiego kontraktu nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, chorobowego i emerytalnego. Są całkowicie pozbawione prawa do urlopu, a także ochrony pracy i wynagrodzenia. Z tego względu nie mają najmniejszych szans na pozyskanie kredytu. W przypadku młodych osób bardzo często skutkuje to brakiem możliwości na własne cztery kąty, co rzutuje na wstrzymywanie się z założeniem rodziny. 
To jednak nie jedyne absurdy związane z nawiązaniem współpracy w tej formie. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w przypadku egzekucji komorniczej mają prawo do zatrzymania połowy pensji. W przypadku umów śmieciowych ochrona taka nie istnieje nawet jeśli dochód w ten sposób osiągany stanowi jedyne źródło utrzymania. W razie nieprawidłowości pracownik zatrudniony według umowy cywilnoprawnej nie może ubiegać się ochrony ze strony sądu pracy. Wszelkie sprawy przekazywane są do sądów cywilnych, co po prostu jest o wiele droższe. 
Dodatkowo Państwowa Inspekcja Pracy nie posiada uprawnień do kontrolowania warunków pracy osób, działających według umowy zlecenie lub umowy dzieło, co często sprawia, że pracują one w warunkach nie spełniających nawet minimalnych wymogów BHP. 

Osoba zatrudniająca pracowników według umów śmieciowych stawiana jest w bardzo złym świetle, warto jednak dokładnie przemyśleć, czy można przelać na nią całą odpowiedzialność związaną z tego typu działalnością. Niewłaściwie opracowane przepisy prawa podatkowego oraz wysokie składki bardzo często mimowolnie zmuszają pracodawców do takich działań.  
umowy-cywilnoprawne