Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Podatki pośrednie i bezpośrednie


Podstawowym kryterium klasyfikacji podatków jest sposób ich pobierania.
Według tego założenia wyróżniamy:
1. Podatek bezpośredni

Obciąża on w sposób bezpośredni podatnika, a więc jest on zmuszony do samodzielnego odprowadzenia należności do urzędu skarbowego.
Do najpopularniejszych podatków tego typu zaliczamy:
-Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT),
-Podatek dochodowy od spółek (CIT),
-Podatek od spadków i darowizn,
-Podatek rolny,
-Podatek leśny,
-Podatek od nieruchomości,
-Podatek tonażowy,
-Podatek od środków transportu.
Do 2008 roku do podatków bezpośrednich zaliczyć można było również podatek od posiadania psa. Aktualnie podatek ten już nie istnieje.
2.Podatek pośredni
W przeciwieństwie do bezpośredniego odpowiednika sposób jego pobierania odbywa się podczas nabywania danego dobra. Jest on wliczany na każdym etapie produkcji. Obciąża on zatem finalnego nabywce, który opłaca go podczas regulowania określonej kwoty w kasie. Podatkiem pośrednim jest między innymi: -Podatek akcyzowy, -Podatek VAT, -Podatek od gier losowych.