Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Księgowość spółki akcyjnej

Spółka akcyjna jest formą działalności gospodarczej, którą stosuje się najczęściej w dużych przedsiębiorstwach, ponieważ jej minimalny kapitał początkowy to aż 100 tysięcy złotych. Ma ona jednak też swoje zalety.

Pierwszą i najważniejszą jest oczywiście wyłączenie akcjonariuszy z odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Następną jest fakt, że formę tą założyć może nawet jeden członek, co jest bardzo przydatne w sytuacji, jeżeli ktoś nie ma odpowiedniej osoby, z którą mógłby prowadzić biznes. No i oczywiście nie można pominąć tak ważnego aspektu, jakim jest posiadanie osobowości prawnej.
Jaką formę księgowości należy stosować w tym rodzaju działalności gospodarczej?
Oczywiście obowiązuje prowadzenie pełnej księgowości. Dlaczego? Spółka ta zarządza bowiem osobnym majątkiem, potrzebna jest więc dokładna ewidencja zaistniałych w niej operacji gospodarczych. Inny powód jest taki, że (jak już wcześniej zostało wspomniane) ten rodzaj działalności wybierają zwykle duże firmy, a więc aby zarządzanie w nich było efektywne - księgowość pełna jest elementem koniecznym.

Często nasuwa się pytanie, czy pełna księgowość jest problemem biznesmenów czy odwrotnie - zapewnia im wiele korzyści?

Oczywiście w małych, jednoosobowych przedsiębiorstwach jej stosowanie byłoby niemałym problemem ze względu na koszty oraz wymóg znajomości dużej liczby norm prawnych. Natomiast w większych przedsięwzięciach, nawet jeśli nie ma takiej konieczności, powinniśmy dobrze przeanalizować jej wybór. Umożliwia ona bowiem skuteczne prowadzenie firmy, pokazuje jej pełen obraz finansowy, pozwala na analizę kosztów i przychodów, a także dzięki niej łatwiej jest nam zauważyć potrzebę wprowadzenia zmian.