Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Księgowość a rachunkowość?

Wiele osób myli dwa pojęcia jakimi są: rachunkowość i księgowość. Często nie wiedzą, że te słowa to nie są synonimy.
Rachunkowość jest to bardzo sformalizowany system ewidencji gospodarczej. Umożliwia przetwarzanie, gromadzenie i prezentacje informacji o zdarzeniach. To dzięki nim można podjąć kluczowe decyzje, które dotyczą firmy. Ujmowany jest w mierniku i przekroju poszczególnych podmiotów, dodatkowo z procesami konsumpcji, produkcji, dystrybucji i akumulacji. Odzwierciedla sytuacje finansową prowadzonego przedsiębiorstwa. Jej przedmiotem są wszystkie zdarzenie gospodarcze, które wpływają na zmianę i sytuację firmy.
Rachunkowość obejmuje trzy działy:
  • rachunkowosc-firmksięgowość,
  • kalkulację,
  • sprawozdawczość.
Jak już widać księgowość jest jednym z elementów, który składa się na rachunkowość. 

Czym jest sama księgowość? 
Księgowość jest systemem rejestracyjnym rachunkowości. Odpowiada za zapisy działań gospodarczych w firmie. Takim ewidencjom poddawane są czynniki jak np. co firma zakupiła a co sprzedała, ilość pieniędzy przeznaczonych na zakup materiałów i ile przeznaczono na wynagrodzenia dla pracowników, ponadto ile kosztowała reklama oraz jakie starty poniosła firma. Oczywiście to nie są wszystkie czynniki jakie wpływają na ten proces. Lista jest o wiele dłuższa, jednak są to te podstawowe.

Księgowość jest podstawowym elementem rachunkowości, jednak nie znaczy to, że tych słów można używać zamiennie, ponieważ rachunkowość nie równa się księgowość.Przeczytaj także: