Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Błędy w inwentaryzacji - jak ich uniknąć?

Inwentaryzacja, to mówiąc najprościej wszystkie czynności jakie wykonujemy w celu ustalenia rzeczywistego stanu składników majątkowych i źródeł ich pochodzenia.  

Podczas dokonywania inwentaryzacji często zdarza się popełniać różnorodne błędy. Wynikają one z wielu niedopatrzeń, lub po prostu z niewiedzy. Warto wystrzegać się pomyłek, ponieważ prowadzą one do nieprawidłowych wniosków.  

Jakie błędy? 

Dokonując inwentaryzacji najczęściej popełniamy błędy w arkuszach spisowych, wprowadzamy do nich niewłaściwe korekty i poprawki. Ponadto często zdarza się, że przebieg inwentaryzacji jest niewłaściwy, pojawiają się błędy w dokumentacji i rozliczeniach.  

Pomyłki te bardzo często wynikają z tego, że inwentaryzacji dokonują niewłaściwe osoby. Zdarza się również, że przeprowadzana jest ona niestaranie i zbyt długo.  

Jak uniknąć błędów? 

Błędów w inwentaryzacji można uniknąć. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby przeprowadzały ją właściwe osoby, a nie np. przypadkowy pracownik. Warto przed podejściem do spisu sprawdzić aktualne przepisy i zasady jakie obowiązują. Nie ukrywajmy nadwyżek i koniecznie sprawdzajmy czy konta i kwoty są zgodne z rzeczywistością. Właściwie wyceniajmy składniki majątku, aby nie było żadnych błędów.  

Inwentaryzacja jest bardzo ważna. Starajmy się nie popełniać w niej błędów.