Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Jaką księgowość wybrać prowadząc własną firmę?

Księgowość w firmie można prowadzić na dwa sposoby. Możliwe jest prowadzenie pełnej księgowości lub uproszczonej. Wszystko zależy od tego jakie są zasady, a czasami od tego, jaką księgowość my chcemy wybrać.  

Są pewne przepisy i ograniczenia, które wskazują nam, jak powinniśmy prowadzić w naszej firmie rachunkowość. Przepisy ustawy o rachunkowość pełną księgowość narzucają wszystkim spółkom handlowym, czyli spółkom osobowym i kapitałowym oraz spółkom cywilnym, a także innym osobom prawnym z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego.  

ksiegowosc-uproszczona
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości mają także osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, pod warunkiem, że ich przychody netto ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 1 200 000 euro.  

Pełna księgowość jest o wiele trudniejsza. Sprowadza się ona głównie do tego, że musimy prowadzić księgi rachunkowe. Zapisujemy w nich wszystkie operacje finansowe, jakie miały miejsce w naszej firmie. Nie tylko przychody i rozchody, ale także np. rozliczenia z kontrahentami. Wszyscy, którzy nie muszą, ale chcą prowadzić pełną księgowość, mogą to oczywiście robić.  

O wiele prostsza jest natomiast księgowość uproszczona. W jej ramach prowadzimy tylko Księgę przychodów i rozchodów. Księgowane są w niej wszystkie operacje finansowe, jakie dokonały się w naszej firmie. Wszystkie pieniądze jakie wpłynęły na nasze konto i wszystkie, które z niego wypłynęły. Prowadzenie KPiR nie jest trudne. Można bez większego problemu robić to samemu. Przy pełnej księgowości i księgach rachunkowych nie ma już tak dobrze. Większość osób nie radzi sobie z nią i konieczne jest wynajęcie do tego biura rachunkowego lub zatrudnienie księgowej.  
 Przed wyborem księgowości dobrze się zastanów. Przemyśl wszystko dokładnie i wybierz księgowość, która będzie odpowiednia dla twojej firmy.