Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Jak się rozliczać? - ryczałt ewidencjonowany

uproszczona-forma-ksiegowosciRyczałt od przychodów ewidencjonowanych jest to nadana przez prawo możliwość na przyjęcie innego niż ogólny sposobu opodatkowania, niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne. 

Ryczałt ewidencjonowany dotyczy tylko osób, które: 

  • są osobami duchownymi 
  • prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą 
  • osiągają przychody z tytułu umowy najmu, dzierżawy, podnajmu lub poddzierżawy, jeśli nie są to umowy zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej 

Ryczałt mogą opłacać podatnicy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, a ci posiadający już firmę nie mogą osiągać więcej niż 150 000 euro przychodów za poprzedni rok podatkowy. 

Przy opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie mamy możliwości pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania. Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie generują bardzo dużych kosztów. 

Ryczałt płacimy od tego co sprzedaliśmy, niezależnie od tego czy coś na tym zarobiliśmy czy nie, czy zarobimy dużo czy mało. 


Stawki ryczałtu:

Stawka ryczałtu  
Dla kogo przeznaczona ( jaka działalność gospodarcza ) 
3% 
Przychody z działalności w zakresie handlu i usług gastronomicznych, oraz ze świadczenia usług, które są związane z produkcją zwierzęcą 
5,5 % 
Przychody z działalności wytwórczej, z robót budowlanych, z prowizji z działalności handlowej, sprzedaży ( znaczki, bilety komunikacji miejskiej ) 
 8,5 % 
Przychody z działalności usługowej, ze świadczeń usług przedszkolnych, ze świadczeń usług zwalczania pożarów 
17% 
Przychody z pośrednictwa ze sprzedaży hurtowej, związanych z zakwaterowaniem oraz wynajmem oraz dzierżawą  
20% 
Przychody osiągnięte w zakresie wolnych zawodów