Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Jak się rozliczać? - karta podatkowa

Wybór formy opodatkowania nie jest łatwy. Przede wszystkim ograniczony jest przepisami i sami nie możemy zdecydować jak będziemy się rozliczać. Zależy to od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy, od formy prawnej firmy, a także od tego jakie osiągamy roczne przychody. Wszystko jest właśnie przez to uwarunkowane, a każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety. 

ksiegowosc-uproszczonaJeśli chodzi o kartę podatkową, to w tej formie opodatkowanie mogą wybrać jedynie małe firmy, takie które prowadzą działalność usługową lub handlową. Są jednak jeszcze inne ograniczenia, co do tego, kto taką formę opodatkowania może wybrać. Przede wszystkim nie może być to przedsiębiorca, który prowadzi inną działalności, niż taką którą zadeklarował przy karcie. Poza tym jego małżonek nie może posiadać firmy, która prowadzi działalność w tym samym zakresie. Ponadto, osoby pracujące u przedsiębiorcy rozliczającego się za pomocą karty podatkowej, muszą być zatrudnieni na umowę o pracę. Inna nie wchodzi w rachubę. Ostatnim już ograniczeniem jest to, że nie można kupować usług od innych przedsiębiorców. 

Jedną z bardzo ważnych zalet karty podatkowej, jest to, że przez cały rok mamy stałą wartość podatku od zapłaty. Wadą natomiast to, że nie można odliczyć sobie podatku, a on sam nie jest adekwatny do osiągniętych przez nas przychodów. Brany jest natomiast pod uwagę rodzaj i zakres prowadzonej działalności gospodarczej, ilość pracowników oraz liczba mieszkańców miejscowości , w której prowadzimy firmę. Wysokość podatku ustalana jest na podstawie tych kryteriów przez naczelnika urzędu skarbowego, co roku, indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy. 

Od stycznia 2014 roku stawki podatku w formie karty podatkowej znacznie wzrosły w stosunku do roku ubiegłego.