Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Księgowość uproszczona

Podstawową formą księgowości dla małych i średnich przedsiębiorstw jest księgowość uproszczona.  

Przeznaczona jest dla firm, których dochody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły  1 200 000 euro. Powyżej tej granicy wszyscy zobowiązani są prowadzić pełną księgowość. Księgowość uproszczona ( jeśli spełniają powyższy warunek ) dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich osób fizycznych.  

uproszczona-forma-ksiegowosciUproszczona księgowość sprowadza się głównie do prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. To w niej księgowane są wszystkie operacje finansowe i gospodarcze, jakie dokonały się w naszej firmie. Ogólnie jest to narzędzie do zapisywania ewidencji operacji gospodarczych, oczywiście w formie uproszczonej. Na prowadzenie KPiR są dwa sposoby. Można robić to w sposób tradycyjny, lub za pomocą specjalnie do tego przygotowanego programu komputerowego. Prowadzenie KPiR jest zadaniem dość łatwym. Nie jest tak bardzo skomplikowane, jak księgi rachunkowe. Jednak należy prowadzić jej bardzo starannie i dokładnie. Wszystko trzeba na bieżąco zapisywać, broszurować, układać w porządku chronologicznym i przechowywać.     

Innym narzędziem uproszczonej księgowości jest karta podatkowa. Jest ona do prowadzenia najprostsza. Polega na płaceniu podatku w wysokości ustalonej decyzją administracyjną. 

W skład księgowości uproszczonej wchodzi także ryczałt ewidencjonowany, czyli podatek, który płaci się w zależności od przychodu z działalności gospodarczej, ale nie pomniejszony o żadne koszty przychodów.  

Księgowość uproszczona jest formą prowadzenia księgowości dość prostą, a na pewno łatwiejszą niż księgowość pełna. Można prowadzić ją samemu, jeśli tylko uważamy, że damy sobie z tym radę. Jeżeli postanowimy komuś to zadanie powierzyć, to warto jest wybrać biuro rachunkowe.