Działamy na rynku już wiele lat, oferując przedsiębiorcom profesjonalną opiekę księgową.Kluczem do naszego sukcesu stała się kompetencja, która gwarantuje najwyższy standard obsługi oraz całkowite bezpieczeństwo.Prowadzimy każdy rodzaj księgowości,udzielamy porad z zakresu rachunkowości i podatków. Naszą ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Klientów. Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Biuro Rachunkowe OPTIMA
Telefon: 12 37 83 835
E-mail: kontakt@biurorachunkoweoptima.pl

Księgowość dla stowarzyszeń

Stowarzyszenia nie muszą zgłaszać do Urzędu Skarbowego, faktu, że zostały założone. Jeśli jednak tego nie zrobią, nie będą mogły prowadzić praktycznie żadnej działalności. Stowarzyszenie, aby móc działać musi posiadać własny REGON i NIP oraz rachunek bankowy.  

prowadzenie-ksiegowosci
Od momentu zarejestrowania stowarzyszenie zobowiązane jest ono do prowadzenia ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych. W tym celu musi prowadzić księgowość. Najlepiej wyznaczyć do tego jednego z członków stowarzyszenia, zazwyczaj jest nim skarbnik. Powinien on prowadzić księgowość jak najlepiej, ponieważ od tego zależy to, jak stowarzyszenie będzie postrzegane w oczach darczyńców.  

Księgowość w stowarzyszeniach polega przede wszystkim na gromadzeniu dokumentów potwierdzających zaistnienie wszystkich operacji gospodarczych. Są to faktury VAT, rachunki, raporty bankowe i kasowe, świadczące o dokonanych operacjach bezgotówkowych.  

Osoba zajmująca się w stowarzyszeniu księgowością powinna ponadto, co miesiąc wyliczać zaliczki na podatek dochodowy, sporządzać sprawozdania oraz raporty, a przede wszystkim prowadzić księgi rachunkowe. Ale to nie koniec jej zadań. Co roku musi ona także dostarczyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego sprawozdanie finansowe oraz roczną deklarację CIT - 8. 

Jak zauważamy podobnie jak w firmie, prowadzenie księgowości dla stowarzyszenia nie jest łatwe. Jeśli nasz skarbnik, albo inna osoba sobie z tym nie poradzi, warto w takiej sytuacji skorzystać z usług biura rachunkowego. Ono rozwiąże nasze problemy i w prawidłowy sposób zrobi wszystko co związane z księgowością w naszym stowarzyszeniu.